[lm-logo] sitehuvud_vä (gå till Aktuellt)sitehuvud_hö (lista med våra leverantörer)

uppdaterad
2008-05-09

Lynx Aurora. Färglös tråkmåns.

Lynx Aurora™ är en AD/DA-omvandlare från Lynx Studio Technology som i 19-tums rackformat på en höjdenhet ger 8 eller 16 kanaler in och ut, med en ljudkvalitet i högsta professionella klass och till ett oslagbart pris inom detta produktsegment på marknaden. Aurora är en omvandlare du kan lita på. Den skickar helt enkelt ut det den matas med, varken mer eller mindre, så ur den aspekten är den en färglös tråkmåns. Det skall en bra omvandlare vara.

[bild]  Aurorarack snett framifrån

Aurora 8 och Aurora 16 har 24-bits 192 kHz omvandling med kontroller på frontpanelen för basfunktioner som signalvägar och samplingsfrekvenser. Kombinationen Aurora och Lynx AES16 ger utökade kontrollmöjligheter, vilket man också får genom att styra Aurora via dess IR-port från en laptop- eller handdator.

Förutom fyra Dsub-kontakter för anslutning till AES16 och andra digitalenheter har Aurora anslutning för extern klocka, MIDI in/ut, samt ett LSlot-interface för ADAT, Firewire och andra pluginmoduler. LynxTWO-ljudkortens sofistikerade omvandlarteknik och ultrastabila klockning har legat som grund vid utvecklingsarbetet och här förfinats ytterligare. De båda modellerna är funktionellt identiska sånär som på antalet kanaler.

Auroras analoga in- och utgångar är elektroniskt balanserade med stöd för både +4dBU och
-10dBV. Auroras AES/EBU-ingångar och utgångar är transformatorkopplade och kan driva upp till 150 meters kabellängd vid 192 kHz. Både Dual- och Single Wire-läge stödjs. Aurora har samma patenterade SynchroLock™-teknologi som AES16 för jitterreduktion med upp till 3000:1, vilket gör att Aurora lämnar ifrån sig en extremt ren klocksignal. Auroras inbyggda 32-kanals digitala mixer har omfattande funktioner för signalvägshantering och mixning, och fungerar som en mycket flexibel digital växel där vilken ingång som helst kan skickas till vilken utgång som helst.

Aurora är konstruerad för standardkablage av breakout-typ med 25-polig Dsub. För de analoga in- och utgångarna används kablar av Tascam DA-88-typ, vilka finns att få från Lynx, Mogami, ProCo och Hosa. De digitala in- och utgångarna är kompatibla med Yamahas Dsub-kablar.

Om du klickar här öppnas ett nytt fönster med ytterligare information om Aurora i form av de vanligaste frågorna Lynx fått sedan Aurora lanserades. Produktsidan hittar du här (se även pdf med engelsk produktinfo), och i denna pressrelase kan du läsa om hur Aurora används hos Paul Stubblebine Mastering i San Francisco. Även Nashville-producenten Steve Bishir lovprisar Aurora i denna nya pressrelease från Lynx. Bishir använder här tre Aurora 16 i ett 32-bits 96 kHz AMD Opteron Dual Core-baserat Nuendo system för 48-kanals liveinspelningar (DVD HD Video).

Aurora-annonser i internationell fackpress

Från och med juni och året ut kör Lynx två olika helsidesannonser i Mix Magazine, Pro Audio Review och den amerikanska utgåvan av Sound on Sound. Temat i den ena annonsen är den transparens i ljudet som Aurora har jämfört med många andra omvandlare, medan den andra annonsen visar vilka fina testomdömen Aurora har fått i branschens tyngsta facktidskrifter. Klicka på respektive bild så öppnas ett nytt fönster där du kan läsa annonsen i sin helhet.

Aurora "color ad" (länk till större bild)   Aurora "review ad" (länk till större bild)

Aurora 16 och AES16 topptestade i MM

I MM nummer 11 2005 testades kombinationen Aurora 16 och AES16. Så här sammanfattade Carl Dahlberg:

"En nackdel med att skriva recensioner av det här slaget är att man ständigt får ställa sin egen utrustning till svars mot nyare teknik. Det här testet lär bli dyrt för mig, för jag kommer inte att glömma hur mycket bättre Aurora 16 låter jämfört med det jag har i studion — som ändå är bra grejor som inte skäms för sig."
~
"Aurora 16 är en extraordinärt bra A-D/D-A-omvandlare som övertrumfar allt jag har i studion: Frontier Tango 24, Yamaha 02r v2 och 01v samt Lucid ADA1000. AES16 är ett ljudkort som med lätthet står upp mot det bästa som finns på PCI-plats."
~
"Det är sällan så här pass dyra interface testas i MM och slutklämmen får naturligtvis
på sikt ses mot vad som kommer att testas härnäst. Helt klart är i alla fall att kombinationen AES16 och Aurora 16 är det hittills bästa jag använt, kört och hört."

© 2005 Carl Dahlberg & Hansen Media AB

[bild] Omslag MM nr 11 2005 (länk till MM)
Leyman Music   Box 40   511 21 Kinna      tel vxl 0320-33030   fax 0320-33045      kontaktinformation      cookies | webbplatskarta